יציאה מעבדות לחירות עם NLP
דף הבית >> מאמרים >> יציאה מעבדות לחירות עם NLP

כבר אמר הרמב"ם כי "בכל דור ודור חייב אדם להראות את עצמו כאילו הוא בעצמו יצא עתה משעבוד מצרים".
והאמת היא שאין לנו צורך להתאמץ יותר מדי כדי להרגיש כאילו אנחנו עצמנו משועבדים בארץ מצרים וצריכים איזה 'משה' שימשה אותנו מתוכה. רובינו משועבדים, באופן בלתי מודע, לדפוסי ההתנהגות הלא מודעים שלנו ולדפוסים הרגשיים שלנו.

כולנו גם רוצים להגיע אל הארץ המובטחת – האחד רוצה יחסים הרמוניים, אחרת רוצה חיים רגועים ומאוזנים, מישהו נוסף רוצה להגיע למראה הנחשק, ורביעי – הצלחה עסקית.
כל אחד והארץ המובטחת שלו או שלה.


תקופת העבדות – "זה כאילו אני לא שולטת בתגובות שלי"

אני לא אשכח את אותה אישה שסיפרה לי שכל פעם אחרי העבודה, כשהיא כבר מתה להגיע הביתה, היא פותחת את הדלת, רואה את הבלגן, ודבר ראשון מתחילה לצרוח על הילדים. אחר כך היא מתבאסת ומבטיחה לעצמה שבפעם הבאה זה יהיה אחרת.
ובפעם הבאה היא ממש עומדת ליד הדלת ואומרת לעצמה: "הפעם אני לא אתעצבן. אני קודם אתן חיבוק, ואז אבקש מהם בצורה רגועה להחזיר כל דבר למקום". ואז היא פותחת את הדלת, רואה את הבלגן מול העיניים, וכל ההסכם שעשתה עם עצמה כמה דקות קודם פשוט לא עובד. "זה כאילו שאני לא שולטת בתגובות שלי", היא אמרה לי.
המצב הזה, שאדם לא שולט בתגובות שלו, הוא הוא השעבוד.

חוסר היכולת לבחור איך לנהוג, כשיש משהו שכאילו שולט בנו, הוא ההיפך מחופש. זה השעבוד!

כהורים, כבני זוג, כילדים או פשוט כבני אדם – השעבוד הזה להרגלים הלא רצויים שלנו יוצר תחושה עצומה של תסכול. ולשעבוד הזה יש הרבה מאד ביטויים. זה מתבטא בחוסר היכולת לשלוט בדחף לפתוח את המקרר כל יום בשעה מסוימת, או חוסר השליטה במבוכה המשתלטת בכל פעם שבן או בת המין השני פונים אלינו... כמעט כל אחד יכול לזהות אצלו בחיים מצבים של "חוסר שליטה".

המשותף לכל המצבים האלה הוא, שהם מופעלים על ידי דפוסי תגובה אוטומטיים.
הרבה פעמים הדפוסים האוטומטיים האלה טובים לנו בערך כמו שמצרים הייתה טובה לבני ישראל. כלומר – אנחנו לא מרוצים מהם, אבל זה מה שאנחנו מכירים...
אנשים רוצים לשנות את דפוסי התגובה האוטומטיים שלהם, אבל זה ממש לא פשוט להם. "אני ממש רוצה לשנות את זה, אבל זה לא מצליח לי. אני מרגיש/ה תקוע/ה", זה משפט שאני שומעת המון במפגשי NLP גם בקליניקה וגם בקורסים.
 

למה אנחנו לא מצליחים לצאת ממצרים?

הסיבה שכל-כך קשה לאנשים לשנות את דפוסי ההתנהגות האוטומטיים, היא שיש איזשהו חלק בלתי מודע בכל אחד מאיתנו. חלק שלא רוצה לשנות את ההתנהגות. יש איזה שהוא חלק שמאד פוחד מהשינוי – פוחד מהמדבר. פוחד לצאת מהמקום המוכר אל הבלתי ידוע. כי גם בתוך המוכר, גם אם הוא רע, תמיד יש משהו שאנחנו מרוויחים.
עד שלא נאיר עם הפנס על החלק הבלתי מודע, עד שלא נדע מה הוא רוצה להגיד לנו, ועד שלא נבין מה ה'רווח' שיש לנו במצרים שלנו – יהיה לנו קשה מאד לצאת מעבדות לחירות ולהתקדם אל הארץ המובטחת.
אם אנחנו רוצים להתנהל בחירות, אנחנו צריכים לעבוד עם החלק שמנהל אותנו בפועל וזה החלק הלא מודע שלנו. אנחנו צריכים להבין מה החלק הבלתי מודע שלנו רוצה, ולהבין את מה שנקרא בשפת ה NLP "הכוונה החיובית". כשנבין את הכוונה הזו – הדרך אל הארץ המובטחת נפתחת.
איך נבין מה הלא מודע שלנו רוצה?
כמו שלא ניתן לדבר ישירות עם אלוהים, לרוב האנשים קשה לתקשר באופן ישיר עם החלק הבלתי מודע. בשביל זה בני ישראל היו זקוקים למשה, וגם משה – דיבר באמצעות אהרון.
ובאנלוגיה – הכלים של ה- NLP הם שיעזרו לנו לא רק להבין את הרצון של ה'לא מודע', אלא גם להעביר אליו 'מסרים מרגיעים', וכך לאפשר החלפה של התגובה האוטומטית.
זו הסיבה שאחרי שיוצאים מעבדות לחירות באמצעות כלים של NLP ומצליחים לשנות את התגובות האוטומטיות – השינוי הזה נשאר לאורך זמן. כי השינוי לא נשען רק על החלטה מודעת ו'מאמץ' לעשות את השינוי. אלא מדובר פה על שינוי עמוק.

 
שלושת השלבים ביציאה מעבדות לחירות

נהוג לחשוב שאם אנחנו עושים שינויים מהותיים ועמוקים, עובדים על דפוסי התנהגות שהתקבעו מילדות, אלו צריכים להיות תהליכים ארוכים. אבל האמת היא ש"יציאת מצרים" שלכם לא צריכה לקחת 40 שנה. גם לא 40 חודשים. עם NLP היציאה מעבדות לחירות יכולה להיות מאד מהירה.


שלב 1 – "באותות ובמופתים" – קודם כל לתת אמון

השלב הראשון של התהליך הוא לתת אמון.
זה יכול להיות מאתגר להבין שאתם לא חייבים להיות משועבדים לדפוסים שכבר התרגלתם אליהם, אחרי שכבר האמנתם שאתם 'כאלה'.
לא קל לעם של עבדים להאמין שהוא יכול להיות אדון לגורלו, ולא תמיד פשוט לתת אמון.
לכן משה נזקק לאותות ולמופתים.
לשמחתי, ה- NLP מחולל קסמים בעולם באופן יום-יומי,
וכל מה שצריך זה רק להתנסות.
אני מגלה שכל מי שפתוח לנסות חווה שינוי משמעותי בזמן קצר יותר ממה שהיה יכול לדמיין.
יש הרבה סיפורים מדהימים על שינויים מהירים -
כמו אמא שלא יכלה לנהל אפילו שיחה קצרה עם המתבגר שלה בלי פיצוצים,
ותוך חודשיים החלו לדבר שיחות נפש!
או בני זוג שהיו על סף פרידה, ואחרי שהבעל החל להשתמש בכלים של ה NLP שהוא למד אצלי בקורס, הקשר ניצל!
או אישה שהיה לה דימוי עצמי מאוד נמוך, היא פשוט לא אהבה את עצמה, ולא האמינה שמישהו יאהב אותה – ולכן לא הצליחה למצוא זוגיות.
תוך זמן קצר, היא הצליחה לראות את עצמה באור שונה לגמרי, והבינה שכל מי שיהיה איתה – ירוויח!

 
שלב 2: היציאה אל הלא נודע – למצוא את הכוונה החיובית בדפוס שתרצו לשנות

אנשים מעדיפים תמיד את השד שהם מכירים על פני משהו שאינו ידוע.
אבל כדי שנוכל לצאת לדרך בכל זאת, כדי להכחיד את הדפוס השלילי, אנחנו מחפשים את הכוונה החיובית שעומדת בבסיס של ההרגל הלא רצוי.
אחת מההנחות של ה NLP  אומרת שמאחורי כל התנהגות שלנו, כולל התנהגות שאנחנו לא אוהבים, מאחוריה יש איזו שהיא כוונה חיובית, כי היא מספקת לנו משהו שמאד חשוב לנו.

לדוגמה – אותה אמא שצועקת על הילדים שלה כשהם מרעישים. מה יכולה להיות הכוונה החיובית שלה? אולי היא בסך הכל רוצה קצת שקט לעצמה. שקט הוא הכוונה החיובית שעומדת בבסיס הצעקות. מוזר קצת.... לא ככה? היא צועקת כדי להשיג שקט.
ובאמת דפוס ההתנהגות עצמו לפעמים עומד בסתירה לתוצאה שרוצים להשיג,
וכאשר האמא צועקת זה ברור לנו שאין שקט.  

אבל הכוונה החיובית שעומדת מאחורי הדפוס ההתנהגותי הלא רצוי היא ברורה.
לכן בשלב השני, אנחנו שואלים קושיות לגבי דפוסי ההתנהגות האוטומטיים והבלתי רצויים שלנו, ומתחקים אחר הכוונה החיובית שהם משרתים. אנחנו רוצים להבין מה אנחנו מרוויחים מהם. להעלות את הכוונה החיובית מהלא מודע אל המודע.


 
שלב 3 : עשרת הדיברות – התחייבות לדרך חדשה ורגלים חדשים

בני ישראל הלכו במדבר 40 שנה אחרי שיצאו ממצרים.
הפרשנות אומרת שהמטרה של ההישארות במדבר במשך תקופה כל כך ארוכה, היתה שיגדל בדרך דור חדש "שלא ידע את מצרים". דור של אנשים שנולדו בני חורין, ולא נשארו להם 'דפוסים' של עבדים.

אז מה גם אנחנו צריכים ללכת במדבר 40 שנה כדי לצאת מהשיעבוד להרגלים שלנו?
ממש לא!

בזכות הכלים של ה-NLP אנחנו יכולים היום לעשות שינויים מאוד משמעותיים בחשיבה וברגש שלנו, כדי לגרום לשינוי המיוחל ולהגיע אל 'הארץ המובטחת' הרבה יותר מהר.
אלא מה, שבדרך אנחנו בכל זאת צריכים לעבור במעין 'מדבר' – זה אומר שחשוב שנסכים לזנוח את המוכר והידוע, בלי לדעת מה יקרה בדרך. אנחנו צריכים לקבל על עצמנו סט של כללים חדשים ומעשים חדשים, מעין "עשרת הדיברות".

עשרת הדיברות האלה כוללים כלים שיעזרו לנו לצאת מעבדות במצרים, אל החירות בארץ המובטחת, גם אם אנחנו לא תמיד מבינים מראש איך הם יעזרו לנו.
יש כלים שעובדים על שינוי מחשבתי, יש כאלה שעובדים על השינוי הרגשי ואחרים על השינוי ההתנהגותי.

ובשלב השלישי, אחרי שכבר נתנו אמון, ואחרי שהבנו מה הכוונה החיובית בדפוס השלילי שהיה לנו, אנחנו פשוט צריכים לקבל עלינו את ה'כללים' האלה, כפי שבני ישראל התבקשו לקבל את 'עשרת הדיברות'.

כשאנשים שהיו משועבדים למחשבות שליליות, או לדפוסי התנהגות בלתי רצויים ולא הצליחו לשנות אותם  מקבלים על עצמם את אותם כללי התנהגות וחשיבה חדשים –אז מתחולל השינוי. לא תמיד האנשים שעוברים את השינוי הזה מבינים מה בדיוק קורה להם, אבל הם מרגישים את השינוי. הם פשוט מצליחים להשתחרר מאותם דפוסים, או מרגישים שפתאום נפתחות להם אפשרויות שקודם הם לא היו מודעים אליהן.

***

לראות אנשים עושים שינוי אמיתי, מתחברים לחוזקות שלהם ומשתחררים מכל מה שעיכב אותם וממש "יוצאים ממצרים" – זה סיפוק אמיתי.


מי שמסתקרן לגבי הכלים שמאפשרים לעשות שינוי כזה, אני מזמינה אתכם להצטרף לקורס NLP בהנחייתי.  פרטים נוספים והרשמה פה.


 
אודות תימורה שפירא  |    מה זה NLP   |   מה זה דמיון מודרך   |   צור קשר   |     איך להשיג את המטרה  |  הצהרת נגישות | מפת אתר כל הזכויות שמורות לתימורה שפירא ©     
 
 
הקמת אתרים  הקמת אתרים • גיל דור • Webfocus